To jest archiwalna strona Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.
Aktualny serwis: kalwaria-zebrzydowska.pl lub samorzad.gov.pl/gmina-kalwaria-zebrzydowska

Polecamy


500 tys. zł wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Gmina Kalwaria Zebrzydowska w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin popegeerowskich otrzymała wsparcie w wysokości 500 tys. zł. Całość projektu to 1 mln 335 tys. zł, zadanie obejmować będzie montaż instalacji Odnawialnych Źródeł Energii  w 12 budynkach użyteczności publicznej w 6 miejscowościach w gminie Kalwaria Zebrzydowska, o łącznej mocy 200,31 kWp. Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii zaplanowano  w 12 budynkach użyteczności publicznej w 6 miejscowościach gminy: Brody, Leńcze, Podolany, Zarzyce Wielkie, Zebrzydowice i Kalwaria Zebrzydowska. Inwestycja posiada projekt koncepcyjno-wykonawczy zawierający opracowanie instalacji z podaniem, rodzaju urządzeń, sposobu i miejsca montażu oraz kosztorys inwestorski. Za pomoc w pozyskaniu wsparcia finansowego dziękujemy - Filipowi Kaczyńskiemu Posłowi RP.  

czytaj dalej »

Uroczyste Obchody Dnia Patrona Miasta Świętego Jana Pawła II

W czasie Pielgrzymki do Ojczyzny w sierpniu 1991 r. będąc przejazdem w drodze do Wadowic Papież Jan Paweł II zatrzymał się na Rynku w Kalwarii Zebrzydowskiej  i wygłosił pamiętne słowa: ”Dziś na krótko się tu zatrzymuje, ale tutaj moje serce pozostało na zawsze.” W nawiązaniu do tych słów i 30. rocznicy pielgrzymki, a także ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i zalecenia epidemiologiczne związane z Uroczystymi Obchodami Dnia Patrona Miasta w 2021 roku zostają przesunięte z dnia 7 czerwca - (Dzień Patrona Miasta) na dzień 14 sierpnia 2021r.

czytaj dalej »

7 czerwca – Dzień Patrona Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Świętego Jana Pawła II

Data 7 czerwca jest rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej, który ponadto 27 maja 2020 r., decyzją Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i akceptacją Papieża Franciszka, ogłoszony został Patronem Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.

czytaj dalej »

Kapliczki w Leńczach i Stanisławiu Dolnym odzyskały dawny blask

Gmina Kalwaria Zebrzydowska kontynuuje odnawianie kapliczek jakie znajdują się na jej terenie. Dawny blask odzyskały przydrożne kapliczki Leńczach oraz w Stanisławiu Dolnym. Koszt prac przy obu kapliczkach wyniósł prawie 44 tys. zł i w całości został pokryty ze środków Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

czytaj dalej »

Burmistrz Miasta prosi o zwiększenie ilości szczepionek

Burmistrz  Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty apeluje do  Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, Ministra Michała Dworczyka – pełnomocnika rządu ds. szczepień  i Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity  o zwiększenie ilości szczepionek, które trafiają do czterech punktów szczepień na terenie gminy oraz do jednego  Punktu Szczepień Powszechnych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Równocześnie w apelu do władz Burmistrz Miasta dziękuje za wyrażenie zgody na utworzenie Punktu Szczepień Powszechnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, z którego korzystają mieszkańcy nie tylko z powiatu wadowickiego ale też z powiatów  myślenickiego, suskiego, krakowskiego oraz z poza województwa.

czytaj dalej »

OSP w Przytkowicach odebrali promesę na zakup nowego wozu strażackiego

W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie promes na zakup nowych wozów bojowych dla OSP. Strażacy Ochotnicy z Przytkowic odebrali promesę w wysokości 510 tys. zł. Dofinansowanie na zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Przytkowicach rąk Komendanta Wojewódzkiego PSP  st. bryg. Piotra Filipka, Dyrektora Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierza Koprowskiego, Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity, Posła na Sejm RP Filipa Kaczyńskiego odebrali Prezes OSP Tadeusz Chrostek wraz z Naczelnikiem Robertem Rudeckim. Przypomnijmy, że Gmina Kalwaria Zebrzydowska przeznaczyła na dofinansowanie zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego kwotę w wysokości 450 tys zł.

czytaj dalej »

Minister ds. Samorządów odwiedził Kalwarię Zebrzydowską

W poniedziałek (24 maja) w ramach wizyt i rozmów z samorządowcami województwo małopolskie odwiedził minister Michał Cieślak, odpowiedzialny w Radzie Ministrów za rozwój samorządów. Podczas wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej Minister odbył spotkanie z przedstawicielami gmin i powiatów (wadowickiego, suskiego i myślenickiego). Współorganizatorem spotkania był Radny z Kalwarii Marcin Zadora, który osobiście wystosował zaproszenie do Ministra, aby odwiedził Kalwarię. Spotkanie dotyczyło konsultacji projektu Samorząd 3.0 - Rozwój bez barier,  programów rządowych skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego oraz zapowiadanych projektów w ramach Polskiego Ładu.

czytaj dalej »

Spotkanie z Martą Malec-Lech Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego

Spotkanie z Martą Malec-Lech Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego w sprawie dofinansowania w zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Barwałdzie Górnym. W piątek 21 maja w Urzędzie Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się spotkanie z Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego Martą Malec-Lech w sprawie możliwości uzyskania dofinansowania w zakupie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Barwałdzie Górnym.

czytaj dalej »

Strategia rozwoju gminy - Opinia o obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej

Szanowni Mieszkańcy Gminy Kalwaria Zebrzydowska, Gmina Kalwaria Zebrzydowska przystępuje do opracowania Strategii Rozwoju na lata 2021-2027 – dokument ten będzie stanowił podstawę strategiczną do pozyskiwania środków finansowych z UE i punkt wyjścia do realizacji zadań w perspektywie wieloletniej. Zwracamy się z prośbą o odpowiedź na kilka pytań dotyczących obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej gminy, przekazane uwagi i sugestie będą odzwierciedleniem rzeczywistych potrzeb społeczno-gospodarczych oraz wizji rozwoju Gminy Kalwaria Zebrzydowska na najbliższe lata. Strategia będzie stanowiła jedno z narzędzi umożliwiających pozyskiwanie środków zewnętrznych przez gminę w kolejnych latach oraz umożliwi monitorowanie poziomu jej rozwoju. Ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie zajmuje około 10 minut. Jeśli nie wskazano inaczej, proszę zaznaczyć tylko jedną odpowiedź. Link do ankiety - Ankieta o obecnej sytuacji społeczno - gospodarczej gminy   dr hab. inż. Augustyn OrmantyBurmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej  

czytaj dalej »

Budowa chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej 953 w miejscowości Przytkowice - rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

Gorąco zachęcamy do głosowania na projekt "Budowa chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej 953 w miejscowości Przytkowice" - jest to inicjatywa sołtysa z Przytkowic Pana Kazimierza Targosza, zgłoszona do 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

czytaj dalej »

Przypominamy majowy harmonogram łagodzenia obostrzeń

Dane epidemiczne w ostatnim czasie są zadowalające. Spada liczba zakażeń COVID-19 oraz osób przebywających w szpitalach. Obecna sytuacja pozwala na powolne odmrażanie gospodarki i powrót do normalności. Pod koniec kwietnia przedstawiliśmy harmonogram łagodzenia obostrzeń. Już dziś możemy nocować w hotelach, iść na zakupy do galerii czy odwiedzić muzeum. Od 15 maja będziemy mogli m.in. zjeść w restauracyjnych ogródkach i pójść do kina na świeżym powietrzu. Sprawdź aktualny harmonogram zmian na najbliższe tygodnie.

czytaj dalej »

Rozpoczęto przebudowę bieżni na stadionie Kalwarianki

W dniu wczorajszym (11 maja) przekazano plac budowy na stadionie Kalwarianki. Prace będą dotyczyły przebudowy bieżni wokół boiska sportowego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Będzie to jedna z większych inwestycji sportowo-rekreacyjnych w naszej Gminie. Warto wspomnieć, że wykonawca robót wykonał kilkanaście tego typu obiektów, wśród których był jeden, na którym rozgrywano Mistrzostwa Polski. Istnieje spora szansa, że Kalwaria Zebrzydowska będzie gościć na tym obiekcie Ogólnopolskie Zawody Młodzieżowych Drużyn Strażackich.

czytaj dalej »

Otwarto nową Aptekę Hygieia w Kalwarii Zebrzydowskiej

W dniu dzisiejszym (10 maja) otwarto nową aptekę HYGIEIA, mieszczącą się przy ul. Krakowskiej 18A obok Biedronki. Apteka będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-22:00, a w sobotę i w niedzielę w godz. 7:00-20:00. W czwartek (6 maja) Apteka HYGIEIA została poświęcona przez ks. kan. Wiesława Cygana. W uroczystości uczestniczył burmistrz Augustyn Ormanty. Po zmianie uchwały dotyczącej dyżurów nocnych i świątecznych przez Radę Powiatu Wadowickiego, apteka włączy się w dyżury nocne.

czytaj dalej »

Oddano do użytku odnowioną drogę „Strona Proboszczowa” w Zebrzydowicach

W dniu (04.05) dokonano odbioru znacznej inwestycji drogowej w Zebrzydowicach. Odnowiona i unowocześniono drogę „Strona Proboszczowa” na odcinku 740 metrów. Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,5 mln zł. W odbiorze inwestycji uczestniczyli: Burmistrz Augustyn Ormanty, Radny Rady Miejskiej Marcin Ożóg, Sołtys Zebrzydowic Ireneusz Kowalczyk, przedstawiciele: inspektora nadzoru inwestorskiego i wykonawcy oraz pracownicy Zespołu ds. Drogownictwa.

czytaj dalej »

Punkt Szczepień Powszechnych w Kalwarii Zebrzydowskiej

Punkt Szczepień Powszechnych (przeciw Covid-19) zlokalizowany jest w Hali Sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej, wejście od ulicy Władysława Niemczynowskiego. Specjalnie dla Pacjentów zorganizowano 2 parkingi (przy Kalwariance i naprzeciwko wejścia do Hali Sportowej), można także skorzystać z tzw. bezpiecznika znajdującego na ul. Niemczynowskiego.

czytaj dalej »

Odebranie symbolicznych czeków z programów rządowych na kwotę pond 6,5 mln zł

29 kwietnia Burmistrz Augustyn Ormanty w towarzystwie Radnego Marcina Zadory odebrał z rąk Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity i posłów na Sejm RP Filipa Kaczyńskiego i Krzysztofa Kozika symboliczne czeki na kwotę ponad 6,5 mln zł z Programów Rządowych. Uroczystość przekazania czeków miała miejsce w zabytkowym Dworze w Stryszowie (oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu), gdzie zaproszono przedstawicieli gmin powiatu wadowickiego wraz ze Starostą Wadowickim Eugeniuszem Kurdasem. Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzymała dwa czeki jeden z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – Gminy Górskie na kwotę 4.273.746 zł i drugi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na kwotę 2.314.974 zł.

czytaj dalej »

Szczepimy się - rejestracja w ramach tworzonego Punktu Szczepień Powszechnych

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że od dnia 29.04.2021 roku rozpoczyna swoją działalność punkt rejestracyjny (tel. 518-514-673) funkcjonujący  od poniedziałku do piątku w godz. od 08.00 do 16.00 do szczepień w ramach tworzonego Punktu Szczepień Powszechnych na Hali Sportowej Zespołu Szkół nr 1, ul. Mickiewicza14, w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wejście do punktu szczepień od ul. Władysława Niemczynowskiego.

czytaj dalej »

W maju łagodniejsze zasady bezpieczeństwa – jeśli utrzyma się niski wskaźnik zakażeń. Sprawdź harmonogram zmian

Ostatnie dni to znaczny spadek liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Wszystko za sprawą naszego odpowiedzialnego zachowania i coraz większej liczby zaszczepionych osób. Jeżeli trend spadkowy będzie utrzymywał się również w nadchodzących dniach, możliwe będzie luzowanie kolejnych obostrzeń. Otwarte galerie handlowe, siłownie, restauracje i powrót uczniów do szkół – sprawdź, jak wygląda wstępny harmonogram na maj.

czytaj dalej »

Coraz bliżej do otwarcia Punktu Szczepień Powszechnych w Kalwarii Zebrzydowskiej

W dniu wczorajszym (26 kwietnia) tworzony przez gminę Punkt Szczepień Powszechnych (PSP) został poddany kontroli przez Przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia. Punkt powstaje na bazie hali sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wizytacja została uwieńczona pozytywną opinią przedstawicieli NFZ i akceptacją gotowości punktu do szczepień. Głównym założeniem tworzenia i działania PSP jest wyszczepienie jak największej populacji Obywateli. Na chwilę obecną Punkt nie przyjmuje bezpośredniej rejestracji. Będzie ona uruchomiona w najbliższym czasie, o czym poinformujemy na stronie internetowej Urzędu Miasta.

czytaj dalej »

Program obchodów Święta Konstytucji Trzeciego Maja

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowskiej dr hab. Augustyn Ormanty oraz Centrum Kultury, Sportu i Turystyki zapraszają do udziału w bogatej ofercie rocznicowej. Polska ustawa rządowa z 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) nowoczesną konstytucją. Niestety z uwagi na trwającą pandemię nie możemy świętować tradycyjnie, gromadząc się licznie na majówce. Pomimo trudnej sytuacji zachęcamy do radosnego świętowania i udziału w przygotowanych przedsięwzięciach.  

czytaj dalej »

Konkurs #BarwyWspolneKalwaria

Najmłodszych mieszkańców gminy zapraszamy do udziału w Konkursie! Wymaluj barwy narodowe na twarzy i zgarnij upominek!

czytaj dalej »

Konkurs #BialoCzerwonaKalwaria

Zachęcamy mieszkańców Gminy do udziału w konkursie. Należy udekorować swój dom flagą narodową, zrobić zdjęcie, wysłać je do nas i zbierać polubienia na Facebooku. Poniżej regulamin.

czytaj dalej »

Przekazano plac budowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zarzycach Wielkich

15 kwietnia 2021 r. przekazano plac budowy dotyczący zadania pn.: „Rozbudowa, przebudowa, zmiana sposobu użytkowania budynku użyteczności publicznej - Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zarzycach Wielkich”.

czytaj dalej »

Ruszą kolejne inwestycje drogowe w Przytkowicach, Zebrzydowicach i Stanisławiu Dolnym

Dzięki otrzymaniu dofinansowania w wysokości 2.314.974 zł w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Gmina Kalwaria Zebrzydowska będzie mogła zrealizować dwa projekty drogowe: przebudowę drogi gminnej „Wały” w Przytkowicach oraz przebudowę drogi gminnej „Czerna” w Zebrzydowicach i Stanisławiu Dolnym. Warto zaznaczyć, że dodatkowo będzie także realizowana przez Powiat Wadowicki przebudowa drogi powiatowej Kalwaria Zebrzydowska-Brzeźnica na terenie miejscowości Zebrzydowice i Stanisław Dolny.  

czytaj dalej »

Dzień Ziemi w Kalwarii

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Jest to wyjątkowe święto, podczas którego sami możemy przeciwstawić się degradacji środowiska. W tym roku szczególne zaproszenie do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec wszędobylskiego zaśmiecania ziemi wystosował Referat Gospodarki Komunalnej wraz z Zarządem Osiedla nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wielkie sprzątanie Gminy zaplanowano na sobotę 24 kwietnia.

czytaj dalej »

Trwają przygotowania do otwarcia Punktu Szczepień Powszechnych w Kalwarii Zebrzydowskiej

Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa. W powiecie wadowickim będą funkcjonować dwa Punkty Szczepień Powszechnych: w Wadowicach i w Kalwarii Zebrzydowskiej na Hali Sportowej  Zespołu Szkół nr 1 im. M. Zebrzydowskiego.

czytaj dalej »

Zakończyły się prace związane z przebudową ul. Piłsudskiego

W Kalwarii Zebrzydowskiej zakończono prace związane z gruntowną przebudową i modernizacją ul. Piłsudskiego na długości 520 m. Remont drogi był możliwy dzięki otrzymanemu wsparciu w ramach dotacji z  Funduszu Dróg Samorządowych, która pokryła 50% poniesionych nakładów, a całość zadania wyniosła 746 tys. zł.

czytaj dalej »

Burmistrz Miasta po raz kolejny interweniuje w sprawie aptek

Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty po raz kolejny interweniuje w sprawie prawidłowego funkcjonowania aptek na terenie gminy Kalwarii Zebrzydowskiej, a także na rzecz uruchomienia nowej apteki przy ul. Krakowskiej. 9 kwietnia 2021 r. Burmistrz Miasta skierował do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego  wniosek o pilne przeprowadzenie kontroli  w aptekach, które uchylają się od pełnienia nocnych i świątecznych dyżurów. Natomiast do Głównego Inspektora Farmaceutycznego w Warszawie zwrócił się z wnioskiem o włączenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska w charakterze strony do postępowania związanego z wydaniem zezwolenia na rzecz nowej apteki. W dniu dzisiejszym (12.04) odbyła się krótka konferencja prasowa zorganizowana przez Burmistrza Augustyna Ormantego w sprawie funkcjonowania aptek na terenie gminy.

czytaj dalej »

Obowiązujące obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Choć od kilku dni odnotowuje się mniejszą liczbę zakażeń, to sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. Każdego dnia przybywają pacjenci wymagający hospitalizacji, a także pomocy respiratorów. Dlatego rząd przedłużył obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia.  

czytaj dalej »

Kalwaria Zebrzydowska w TVP

W najbliższych świątecznych dniach Kalwaria Zebrzydowska, będzie częstym gościem w Telewizji Polskiej. Zachęcamy do wspólnego w gronie rodzinnym oglądania i przeżywania Koncertu Pasyjnego i Filmu „Polska Jerozolima”.

czytaj dalej »

Strona 1 z 13