To jest archiwalna strona Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.
Aktualny serwis: kalwaria-zebrzydowska.pl lub samorzad.gov.pl/gmina-kalwaria-zebrzydowska

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowkiej

 

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej
ul. Mickiewicza 2
34 130 Kalwaria Zebrzydowska

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej działa od 1979 roku, w 2014 roku będziemy obchodzić  35-lecie jego istnienia. Stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej. Działalność jest prowadzona w dwóch obszarach : kultywowanie tradycji lokalnych i ochrona dóbr kultury oraz organizacja wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

W ramach kultywowania tradycji lokalnych jest prowadzona  Izba Muzealna, która  jednocześnie jest lokalem Towarzystwa. Znajduje się tutaj stała wystawa, na której zgromadzono zabytkowe meble, elementy wyposażenia warsztatu stolarskiego, przedmioty codziennego użytku, obrazy, plakaty i zdjęcia dawnej Kalwarii. Lokal przy ulicy Mickiewicza jest miejscem spotkań klubowych, odbywają się tutaj również liczne imprezy kulturalne ,wystawy, dla młodzieży lekcje muzealne. Dla zainteresowanych do dyspozycji jest księgozbiór o tematyce regionalnej, który został zaadoptowany do potrzeb bibliotecznych.

Towarzystwo na bieżąco prowadzi  dokumentacje ważnych wydarzeń i uroczystości w formie fotograficznej i oraz nagrań  audio i video.

W listopadzie, od kilku lat członkowie i sympatycy Towarzystwa spotykają się na Wieczorze Wspomnień, na którym prezentowane są osoby zasłużone dla Kalwarii Zebrzydowskiej. Wśród nich są działacze społeczni, organizatorzy życia cechowego, nauczyciele, malarze, poeci, księża.

W okolicy Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy organizowane są dla dzieci i młodzieży szkolnej konkursy plastyczne: na ozdobę  choinkową, szopkę,  pisankę, kartkę okolicznościową, baranka wielkanocnego.

Na stałe w życie społeczności Kalwarii wpisały się Wieczory Pieśni Patriotycznej organizowane przez TPKZ we współpracy z Centrum Kultury Sportu i Turystyki. Na wspólne śpiewanie przy akompaniamencie kapeli „U Panka” zapraszamy 3 maja i 11 listopada. Natomiast w lokalu Towarzystwa  członkowie i sympatycy spotykają się corocznie na wspólnym Kolędowaniu Przyjaciół Kalwarii.

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w naszym mieście. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy już od 23 lat organizowana jest Sesja Naukowa dla Młodzieży "Ocalić od zapomnienia". Jej celem jest zachowanie pamięci  o ludziach i wydarzeniach ważnych dla naszej Małej Ojczyzny. Uczniowie przygotowują swoje opracowania w formie referatów wywiadów, albumów i prezentacji multimedialnych.

Towarzystwo współpracuje :3 DH" Badyle" z Kalwarii Zeb,8 DSH „Aqarius z Zebrzydowic, ze Stowarzyszeniem Kalwaria ART. oraz  wolontariatem „Animus”. Przy  udziale harcerzy odbywają się Jesienne Rajdy Przyjaciół Kalwarii. Przyczyniają się one do poznawania najbliższej okolicy oraz jej historii. Rajdy cieszą się dużą popularnością, każdorazowo w tych imprezach bierze udział ponad 100 osób.

Towarzystwo  zrzesza  grupę Twórców  Lokalnych, których prace można podziwiać na regale wystawowym w budynku Starego  Kina..

Organizowane są liczne imprezy i wystawy. W ostatnim czasie można było  obejrzeć:

  • „Wspólne Kolędowanie”- wystawa ozdób świątecznych
  • „Dziś znów umiera” – wystawa Drogi Krzyżowej  współczesnej
  • „Wystawa wielkanocna” – regał wystawowy
  • „Burzliwe dzieje Pustelni św. Magdaleny” spotkanie z konserwatorem Elżbietą Graboś - zdjęcia
  • „Malowane i klejone” - wystawa  obrazów Urszuli Wiśnickiej
  • „Benefis Anny Żurek” – wystawa prac
  • „ Gobeliny Żywieckie” – wystawa gobelin
  • „Pielgrzymi kalwaryjscy na starej fotografii”- wystawa zdjęć.
  • „Przemijanie na podstawie liści”- wystawa Władysławy Klinowskiej z Żywca

W lipcu grupa KRYSTYN z miasta i gminny Kalwaria Zebrzydowska obchodzą „Wspólne Imieniny”. Goszcząc wówczas imienniczki z okolic Krakowa, Katowic, Zakopanego i nie tylko.

W celu popularyzacji naszych działań wydajemy Pismo społeczno -kulturalne Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej "Kalwariarz". Obecnie do druku przygotowany jest 8 numer tej publikacji.

 

Pracami Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej obecnie kieruje Zarząd w składzie:

Prezes – Krystyna Duda
Wiceprezes – Aleksander Cimer
Sekretarz – Barbara Drozdowska
Skarbnik – Radosława Wojtas
Członek Zarządu – Bogusława Moskała
Członek Zarządu – Stanisław Babiński

 

 

 

13.01.2011 - Kolędowanie Przyjaciół TPKZ

 

17.03.2011 - Spotkanie z Burmistrzem Miasta Zbigniewem Stradomskim

 

02.04.2011 - Delegacja TPKZ podczas składania kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II w VI Rocznicę Śmierci

 

15.04.2011 – Wystawa ozdób Wielkanocnych w TPKZ

 

07.06.2011 - Sesja naukowa „Ocalić od zapomnienia”

 

10.10.2011 - Wystawa Twórców Nieprofesjonalnych

 

09.11.2011 - Wystawa fotografii „Nieprofesjonalni i obiektywy”

 

Spotkania członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się w każdy czwartek w godz. 15:00 - 17:00. Zapraszamy.

 

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do zwiedzania
Izby Muzealnej w lokalu Towarzystwa przy ul. Mickiewicza 2
(Pawilon Wystawowy „Okrąglak”)


Zgromadzone przedmioty są tematycznie związane z historią naszego regionu, tradycjami rzemiosła i twórczością lokalnych artystów. W Izbie można obejrzeć zabytkowe meble kalwaryjskich stolarzy, stare fotografie i widokówki z Kalwarii, plakaty Targów Meblowych oraz zabytkowe przedmioty codziennego użytku.
Ekspozycje wzbogacają wystawy czasowe – np. rękodzieła artystycznego, fotografii, rzeźby itp.
Zwiedzanie Izby Muzealnej jest połączona z prelekcją.
Do zwiedzania zapraszamy grupy młodzieży pod kierunkiem nauczyciela od poniedziałku do soboty po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym pod nr 668 057 842.
Równocześnie informujemy, że Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej jest organizatorem imprez adresowanych do dzieci i młodzieży szkolnej. Są to: Sesja naukowa „Ocalić od zapomnienia” oraz „Jesienny Rajd Przyjaciół Kalwarii”, konkursy plastyczne i fotograficzne, konkursy historyczny oraz przeglądy zespołów artystycznych.

 

Kalwariarz - Informator Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej - historia, działalność, zadania na przyszłość i wiele innych informacji

 Kalwariarz nr 1 2007 (pdf)

 Kalwariarz nr 2 2008 (pdf)

 Kalwariarz nr 5 2011 (pdf)

 Kalwariarz nr 6 2012 (pdf)

 Kalwariarz nr 7 2013 (pdf)

 Kalwariarz nr 8 2014 (pdf)

 Kalwariarz nr 9 2015 (pdf)

 Kalwariarz nr 10 2016 (pdf)

 Kalwariarz nr 11 2017 (pdf)

 Kalwariarz nr 12 2018 (pdf)

 Kalwariarz nr 13 2019 (pdf)

 Kalwariarz nr 14 2020 (pdf)

 

Luszczkiewicz Zofia Izabela
- życiorys opracowany przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia (pdf)

 


Kolędowanie z TPKZ

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza wszystkich sympatyków na wspólne kolędowanie w dniu 30 stycznia 2020 r. o godzinie 16.00 w siedzibie Towarzystwa przy ul. Mickiewicza 2.

czytaj dalej »

40 lat minęło...

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza wszystkich członków i sympatyków na obchody jubileuszu 40-lecia, które odbędą się 28 września 2019 r.

czytaj dalej »

Krystyny ponownie świętowały imieniny

Już po raz trzynasty, 24 lipca, Krystyny z miasta i gminy obchodziły wspólnie imieniny. W tym roku na uroczystość do Restogrill „Stary Dom” (zwany od dawna Łojkówką) przybyły imienniczki z Katowic i okolic, z Wieliczki, z Krakowa, z Wadowic, z Bielska Białej i z Żywca. Przyjechała również Krystyna z Węgier.

czytaj dalej »

Patriotyczne Śpiewanie

2 maja 2019 r. dla uczczenia 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kultywując tradycje patriotyczne Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizowało Patriotyczne Śpiewanie w lokalu Towarzystwa przy ul. Mickiewicza 2.

czytaj dalej »

Kalwaria w starej fotografii

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza na promocję albumu "Kalwaria Zebrzydowska w starej fotografii" - 24.04.2019 r. godz. 17.00 w Starym Kinie.

czytaj dalej »

Strona 1 z 18