To jest archiwalna strona Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.
Aktualny serwis: kalwaria-zebrzydowska.pl lub samorzad.gov.pl/gmina-kalwaria-zebrzydowska

400-lecie Kalwarii Zebrzydowskiej okiem TVP Kraków

TVP Kraków na zlecenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska przygotowała z okazji 400-lecia lokacji miasta materiał promocyjny o Kalwarii Zebrzydowskiej i Jubileuszu Miasta. Materiał filmowy trwa 10 min intensywne prace nad nim trwały od ponad 2 miesiące, jest to pierwszy tego typu materiał, który ukazuje Kalwarię Zebrzydowską w wielu wymiarach a całość zamyka się wokół Jubileuszu 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej.

Film rozpoczyna się od wprowadzenia Ojca Kustosza Azariasza Hessa, który mówi „Wszystko zaczęło się 2 tysiące lat temu w Zmieni Świętej …”, który opowiada o kulcie Maryjnym i powstaniu Sanktuarium Kalwaryjskiego i Kalwarii Zebrzydowskiej. Nie mogło zabraknąć też Zebrzydowic, o tym miejscu mówi ks. Tomasz Szarliński.

W filmie ukazano też Katedrę Wawelską gdzie znajduje się Kaplica Zebrzydowskich i spoczywają doczesne szczątki fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej Mikołaja Zebrzydowskiego, do tego miejsca w ramach Jubileuszu pielgrzymują mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej. O związkach Kalwarii Zebrzydowskiej z Krakowem i Katedrą Wawelską opowiada ks. prałat Zdzisław Sochacki – proboszcz Katedry na Wawelu i proboszcz Kalwaryjskiej Parafii ks. proboszcz Wiesław Cygan.

W materiale TVP zobaczymy archiwalne urywki z wizyty Ojca świętego Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej z 1979 r. i wspomnienia ks. prałata Stefana Misinca.

W materiale nie mogło zabraknąć mocnego akcentu związanego z rzemiosłem kalwaryjskim, ukazano tradycje tego miejsca słynąca na cały region z wyrobu mebli, historię rzemiosła przybliżył Starszy Cechu Zbigniew Pyrek, Dyrektor Mebloformu Krzysztof Kosek mówi o historii zakładu i współczesnym czasach i ekspansji fabryki na rynkach zachodnich.

Kalwaria Zebrzydowska i okolica jest też znana z produkcji obuwia i tego wątku w tym materiale promocyjnym nie mogło zabraknąć o tradycjach szewskich mówi Eugeniusz Madej, o tradycjach i ciekawostkach związanych z rzemiosłem opowiada Zbigniew Kochan.

O współczesnych czasach mówi Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, który zaprasza do wszystkich Małopolan do odwiedzin naszego miasteczka.

Materiał promocyjny odkrywa też potencjał edukacyjny jaki jest w Kalwarii Zebrzydowskiej, dlatego też nie zabrakło informacji o Zespole Szkół i Placówek Oświatowych, o których mówi Piotr Janusiewicz, ukazano też Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej.

Film zamykają piękne słowa Ojca Kustosza Azariasza Hessa, o wyjątkowości Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapewne każdy, kto zobaczy ten materiał TVP Kraków ze słowami Ojca Kustosza się zgodzi.

Film zostanie też zaprezentowany na Gali Jubileuszu 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej, a następnie był emitowany w TVP Kraków. Osoby, które widziały ten dokument zgadzają się, że jest to jeden z lepszych materiałów promocyjnych jaki do tej pory powstał o naszej miejscowości.

Tutaj link do filmu - Jubileusz 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej