To jest archiwalna strona Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.
Aktualny serwis: kalwaria-zebrzydowska.pl lub samorzad.gov.pl/gmina-kalwaria-zebrzydowska

Jubileuszowe Dni Kalwarii już za nami...

Tegoroczne Dni Kalwarii upłynęły pod znakiem świętowania jubileuszu 400-lecia lokacji miasta. Na scenie królowały gwiazdy polskiej muzyki pop: Mateusz Mijal oraz Margaret, której niedzielny koncert zgromadził tłumy fanów. Finał Dni Kalwarii należał zaś do zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - od 64 lat, nie bez powodu (co udowodnił niedzielny koncert), jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek artystycznych na świecie.

 

 

Na scenie prezentowały się również orkiestry, zespoły, grupy taneczne i utalentowana młodzież z całej naszej gminy. Były to: kalwaryjska Miejska Orkiestra Dęta, Zespół Regionalny Sami Swoi, chór „Spryciary” z Leńcz, grupy taneczne z CKSiT prowadzone przez Agatę Finster, Karolinę Moskal i Miłosza Kościelnego oraz uczniowie Szkoły Muzycznej w Kalwarii. Z kolei młodsi i nieco starsi adepci karate z kalwaryjskiego klubu Seido Yuku Karate przygotowali bardzo widowiskowy pokaz.

Jak zwykle kalwaryjską publiczność rozśmieszał kabaret, tym razem – Jurki, Krakowska Orkiestra Wojskowa – występem otwierającym tegoroczne Dni Kalwarii - potwierdziła swoją klasę, a panie z zespołu „Alebabki” swoim tańcem utwierdziły nas w przekonaniu, że życie naprawdę zaczyna się po 50-tce.

Niezwykłe emocje wzbudził prawie 20 miutowy pokaz fireshow w wykoniu grupy Azislight, w trakcie którego nie zabrakło odniesień do świętowanego jubileuszu. Nie mniej emocji wzbudził niezwykle widowiskowy pokaz sztuczych ogni, który zakończył XXV Dni Kalwarii.

Jednak obchody Święta Miasta to nie tylko występy na estardzie, to także moc atrakcji pozascenicznych, w tym roku wyjątkowo bogatych i zróżnicowanych. Zainteresowaniem cieszyły się pokazy sprzętu wojskowego (spadochrony, hummery) jednostki z Bielska-Białej. Nie mniejsze emocje wzbudzało stoisko strzelnicy ASG, gdzie można było postrzelać z wielu replik broni.

Na gości czekały stanowiska konkursowe (rzut toporkiem, strzelanie z łuku do rycerza,, machina czasu – rycerska przebieralnia). Były pokazy walk oraz wystrzały z armaty. Ciekawie prezentowało się stoisko Poczty Polskiej, a na nim okolicznościowy datownik z okazji 400. rocznicy lokacji miasta, a także unikatowe, okolicznościowe wydawnictwa Poczty Polskiej.

Z kolei na stoisku ZUS Inspektorat Wadowice można było uzyskać porady i odpowiedzi na nurtujące pytania z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Atrakcji nie brakowało też dla najmłodszych: mogli poszaleć na karuzelach, malować słodkościami na waflach, rzucać sakiewką do rycerskiego hełmu lub zrobić sobie wodny tatuaż.

W niedzielę w Sali Widowiskowej Centrum Kultury Sportu i Turystyki odbyła się ponadto uroczysta gala jubileuszu 400-lecia. Zaprezentowano publikacje okolicznościowe, medale, a także numizmaty wydane specjalnie na kalwaryjskie święto.

Organizację Dni Kalwarii wsparli: Mebloform, Ryłko, Energylandia, Opax, Bank Społdzielczy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Pilpol, Centrum Medyczne Warmuz, Filipiak, Kamax, Arka, Krakowski Bank Spodzielczy oraz GS Kalwaria Zebrzydowska. Dziękujemy także patronom medialnym: Telewizji Kraków, Radiu Kraków, Gazecie Krakowskiej,Wiadomościom Kalwaryjskim, Małopolskiej Kronice Beskidzkiej, Głosowi Wadowickiemu, Wiadomościom Powiatowym, portalom: naszakalwaria.pl, wadowice24.pl, wadowiceonline.pl oraz mamnewsa.pl.

Dziękujemy również OSP z Przytkowic i Kalwarii Zebrzydowskiej oraz policjantom z Kalwarii za zabezpieczenie Dni Kalwarii.

 

Dziękujemy Wam za to, że byliście z nami. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

CKSiT Kalwaria Zebrzydowska