To jest archiwalna strona Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.
Aktualny serwis: kalwaria-zebrzydowska.pl lub samorzad.gov.pl/gmina-kalwaria-zebrzydowska

Polonia Minior dla Kalwarii Zebrzydowskiej

W tym roku mija 400 lat od lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej. Z tej okazji mieszkańcy świętowali przez tydzień – w programie były pokazy, koncerty. Zwieńczeniem obchodów była niedzielna gala jubileuszowa, w trakcie której miasto otrzymało medal Polonia Minor. Burmistrzowi Augustynowi Ormantemu wręczył go Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Kalwaria Zebrzydowska to miejsce szczególne w Małopolsce – turyści i pielgrzymi przyjeżdżają tu chętnie, bo wiedzą, że odnowią tu swoje ciało i ducha. W oczach samorządu województwa to także miasto, którego mieszkańcy są twórczy i aktywni – to ogromny powód do dumy! Ten medal jest więc też ukłonem w ich stronę – podkreślał w trakcie gali jubileuszowej Leszek Zegzda z zarządu województwa

Warto przypomnieć, że początki miasta są nierozerwalnie związane z sanktuarium pasyjno-maryjnym założonym przez Mikołaja Zebrzydowskiego. Bardzo szybko zyskało ono miano "polskiej Jerozolimy", stając się tez głównym powodem lokacji miasta w 1617 roku.

Do dzisiaj Kalwaria Zebrzydowska to ważne miejsce pielgrzymkowe. Organizowane tutaj misteria Męki Pańskiej przyciągają co roku dziesiątki tysięcy pątników, a tegoroczny jubileusz zauważony został także przez papieża Franciszka. W wystosowanym na tę okoliczność telegramie podkreślił on wagę Kalwarii Zebrzydowskiej dla Archidiecezji Krakowskiej.

Polska Jerozolima ma także olbrzymie znaczenie dla kultury. W 1999 roku cały zespół kulturowo-krajobrazowy, na który składają się bazylika, klasztor bernardynów, kościoły i dróżki oraz park pielgrzyma, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kalwaria Zebrzydowska to też ważny ośrodek gospodarczy słynący z produkcji mebli.

Początki kalwaryjskiego stolarstwa datowane są na osiemnasty wiek. W 1897 rok powstała słynna na całą Polskę szkoła stolarska, a od 1914 roku do dzisiaj organizowane są tu targi meblarskie. Obecnie Cech Rzemiosł Różnych zrzesza około 500 rzemieślników (przy ogólnej liczbie mieszkańców około 5 tysięcy), głównie z branży meblarskiej i branż pokrewnych.

 

Biuro prasowe UMWM