To jest archiwalna strona Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.
Aktualny serwis: kalwaria-zebrzydowska.pl lub samorzad.gov.pl/gmina-kalwaria-zebrzydowska

Bronisław Chromy - malarstwo i rzeźba

9 listopada 2012r.  Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej zaszczycił swoją obecnością wybitny artysta – Bronisław Chromy. Pochodzący z pobliskich Leńcz twórca po raz pierwszy wystawił swoje prace w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przepiękne, jedyne  w swoim rodzaju obrazy oraz rzeźby autorstwa prof. Chromego wypełniły wnętrza sali im. Wojciecha Weissa przy ul. Mickiewicza 4. Wernisaż wystawy był wielkim wydarzeniem dla społeczności naszej gminy, o czym świadczyć może liczna grupa zebranych gości, wśród których nie zabrakło lokalnych artystów, przyjaciół i wielbicieli sztuki Bronisława Chromego. Twórcę przywitali z wielką radością – Dyrektor CKSiT -Edward Szumara oraz Z-ca Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej- Halina Cimer. Swoimi występami umilili czas zebranym, a przede wszystkim samemu artyście: „Grupa u Panka”, wykonując powitalne marsze, „Chór Kobiet” z Leńcz śpiewający utwory ludowe oraz Pani Maria Kościelny recytująca jeden z wierszy prof. Chromego. Po wystawie można było złożyć wpis w pamiątkowej księdze, zdobyć autograf artysty oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Prof. Bronisław Chromy to rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Członek Polskiej Akademii Umiejętności, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Jego dorobek artystyczny jest bardzo liczny, a najbardziej znanymi stały się: pomnik psa Dżoka znajdujący się na bulwarach wiślanych pod Wawelem, „Fontanna grajków” z Placu Wolnica, „Owieczki” ze skweru przed Akademią Rolniczą w Krakowie. Na terenie naszej gminy znajdują się dwa dzieła artysty- „Pomnik Jana Pawła II” w Leńczach oraz „Pomnik Wolności i Niepodległości” przy ul. Broniewskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Twórca przekazał z okazji wystawy w Kalwarii Zebrzydowskiej dwa swoje dzieła – Towarzystwu Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej rzeźbę przedstawiającą smoka wawelskiego oraz Urzędowi Miasta obraz.

Wszystkich mieszkańców zachęcamy do obejrzenia wystawy malarstwa i rzeźby tego znakomitego artysty.